» Siły Bezpieczeństwa Autorytetu — centrum informacji «
Siły Bezpieczeństwa Autorytetu (SBA) to skrzydło zbrojne Autorytetu wyspecjalizowane w zabezpieczaniu przechowywanych anomalii, ekspozytur oraz personelu. Wszystkie ekspozytury Autorytetu, mobilne centra dowodzenia i stacje nasłuchowe połączone są z garnizonami SBA, które tamtym zapewniają bezpieczeństwo wobec zagrożeń zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wszelkie zapytania i wnioski dotyczące działalności SBA należy kierować do rozpatrzenia przez Dowództwo Departamentu.
Szef ochrony Placówki 063 podczas przeprowadzania ćwiczeń z niedawno rozdysponowanymi członkami SBA.
Opis: Służba Bezpieczeństwa Autorytetu (SBA) działa jako pierwsza linia obrony licznych obiektów należących do Autorytetu, zdolna do szybkiego mobilizowania i reagowania zarówno na problemy odizolowane, jak i obejmujące całą ekspozyturę, w szczególności w zakresie przechowywania obiektów anomalnych, funkcjonowania ekspozytury i kryzysów przechowalniczych. Mimo że większość zadań SBA ograniczona jest do działalności ekspozytur, personel sporadycznie jest przenoszony (niekiedy w odpowiedzi na wniosek funkcjonariusza) do mobilnych drużyn specjalistycznych, w ramach których bierze czasowy udział w operacjach polowych (służba nadprogramowa).
Kształcenie rekrutów (nazywane także Programem Naboru do Autorytetu [PNA]) trwa dziewięć miesięcych. Przez pierwsze trzy miesiące rekruci przechodzą szereg szkoleń związanych z kondycjonowaniem psychofizycznym, używaniem broni palnej i koordynowaniem logistycznym pod opieką doświadczonego instruktora oraz dwóch funkcjonariuszy pomocniczych. Pozostałe sześć miesięcy zajmuje faza zaawansowana kształcenia, na którą składają się szkolenia z zakresu różnorodnych umiejętności technicznych, w szczególności z udzielania pierwszej pomocy, wyburzeń i taktyki tłumienia zamieszek. Po ukończeniu kształcenia rekruci otrzymują przydziały, a następnie są transportowani do ekspozytur w miarę zapotrzebowania.
Po skierowaniu funkcjonariusz taki podlega wdrożeniu i wyposażeniu w sprzęt oraz informacje przez administratora bezpieczeństwa, a następnie przydzieleniu do wykonywania zadań związanych z wcześniej określoną specjalnością:
- PO-100: służbą wartowniczą,
- PO-130: logistyką garnizonową,
- PO-230: węzłem bezpieczeństwa,
- PO-235: kontrolą CSD,
- PO-280: przechowywaniem niskiego ryzyka,
- PO-325: materiałami niebezpiecznymi,
- PO-400: pozyskaniami albo
- PO-430: przechowywaniem wysokiego ryzyka.
Funkcjonariusze SBA wystrzeliwujący pocisk balistyczny w kierunku pozycji zajmowanej przez Kościół Malthusa, w czasie oblężenia Placówki 091.
Po przydzieleniu funkcjonariusz przechodzi okres przygotowawczy, podczas którego doświadczony podoficer udziela mu niezbędnej pomocy i ocenia jakość wykonywanej przez przygotowywanego służby. Okres przygotowawczy dla przydziałów o niskim priorytecie (od PO-100 do PO-280) zajmuje dwa tygodnie; okres ten jednak dla przydziałów o wysokim priorytecie (czyli od PO-325 do PO-400) wynosi cztery tygodnie. Z uwagi na szczególne zagrożenie wynikające z przydziału PO-430 przeznacza się do niego wyłącznie osoby doświadczone, chyba że nastałe okoliczności wymagają wykorzystania większej liczby funkcjonariuszy.
Mobilizacja funkcjonariuszy SBA przed rozpoczęciem rutynowego patrolu perymetru Placówki 112.
Funkcjonariusze pełniący służbę ze szczególnym zaangażowaniem mogą zostać skierowani na Podoficerski Kurs Kwalifikacyjny (PKK) celem umożliwienia im uzyskania promocji na kolejne stopnie, obok czego rozwijane są u nich umiejętności dowódcze i logistyczne, a także dokonywane są oceny funkcjonariuszy przechodzących okres przygotowawczy do służby i funkcjonariuszy pełniących czynną służbę. Kolejne stopnie podoficerskie (czyli od sierżanta do starszego sierżanta sztabowego) związane są ze wzrastającą liczbą obowiązków. Podoficerowie mogą nadto zostać skierowani do Programu Kształcenia Kadr Oficerskich (PKKO), po którego ukończeniu zostaje im nadany pierwszy stopień oficerski w ramach SBA.
Garnizony SBA typowo odpowiadają rozmiarem batalionowi (liczącemu od 1 000 do 2 000 funkcjonariuszy), mimo że przy wybranych ekspozyturach, jak np. mobilnych centrach dowodzenia czy stacjach nasłuchowych, stacjonują kompanie (liczące od 150 do 200 funkcjonariuszy).
Wszyscy funkcjonariusze SBA związani są scentralizowaną strukturą dowodzenia. Pojedyncze ekspozytury należące do Autorytetu liczą zazwyczaj kilku starszych oficerów służących jako administratowie regionalni nadzorujący organizację, morale i efektywność stacjonujących jednostek. Pozycje administracyjne mogą być zmieniane, a związane z nimi kompetencje rozszerzane na rozkaz Dowództwa Centralnego SBA pod komendą funkcjonariusza w stopniu generała brygady. Wszystkie aktywności i operacje SBA podlegają nadto zwierzchnictwu Dowództwa Centralnego SBA, które natomiast podlega Naczelnictwu Pionu Ochronnego.
Wyposażenie: wszyscy funkcjonariusze SBA zgodnie z normą Autorytetu z dnia ██.██.20██ r. korzystają z następującego wyposażenia:
- FN SCAR-SC, amunicja 5.56x45mm NATO,
- FN Five-Seven, amunicja SS195LF 5.7x28 mm,
- Ares-Shrike 5.56, amunicja 5.56x45 mm NATO (dla funkcjonariuszy wsparcia),
- Mossberg 590, kal. 12 (dla funkcjonariuszy wsparcia),
- karabin wyborowy M40A5, amunicja 7.62x51 mm NATO (dla funkcjonariuszy wieży strażniczej i zwiadu),
- pociski z tworzywa sztucznego XREP (technologia nadal rozwijana; dystrybucja w toku),
- paralizator do samoobrony X26P,
- granaty odłamkowe M67,
- granaty ogłuszające M84,
- kajdanki jednorazowe oraz
- maska przeciwgazowa M50.
Każdy wydany artykuł wyposażenia jest skatalogowany i zarejestrowany pod przeznaczonym mu numerem seryjnym. Funkcjonariusze SBA są odpowiedzialni za dbałość o należyty stan swojego ekwipunku.
» Siły Bezpieczeństwa Autorytetu — przydziały osobowe «
Siły Bezpieczeństwa Autorytetu (SBA) pełnią multum funkcji celem zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności wszystkich ekspozytur Autorytetu. Po skierowaniu funkcjonariusze SBA otrzymują odpowiednie przydziały i przechodzą okres przygotowawczy celem umożliwienia im zaadaptowania się do przeznaczonego im otoczenia i rozwinięcia koniecznych umiejętności przed przejściem w stan czynnej służby.
KANDYDACI, PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z PONIŻSZYM.
Jeżeli wyraziłeś zainteresowanie zaciągnięciem do Służby Nadprogramowej SBA celem brania udziału w operacjach polowych wraz z jednostkami MDS, skontaktuj się ze swoim oficerem dowodzącym bądź administratorem bezpieczeństwa celem uzyskania wymaganej dokumentacji, którą powinieneś następnie w trybie najszybszym przekazać do Dowództwa Centralnego. Po wykonaniu tych kroków poczekaj około trzech dni na odpowiedź zawierającą decyzję w sprawie. Jeżeli zostaniesz zaakceptowany, skontaktuje się z tobą pracownik administracyjny celem uzgodnienia szczegółów dotyczących zaciągnięcia do Służby Nadprogramowej.
Zaciągnięcie jest ostateczne — zostaniesz natychmiast zarejestrowany jako funkcjonariusz nadprogramowy pełniący czynną służbę i nie będziesz mógł wnieść o przeniesienia do innej jednostki ani ekspozytury, dopóki nie wysłużysz wymaganej liczby godzin.
St. sierż. sztab. Derrick G. Hartwell
Służba wartownicza (PO-100)
- Służba wartownicza (PO-100) to najczęstszy przydział funkcjonariuszy SBA, na który składają się obowiązki takie, jak monitoring i sprawowanie ochrony fizycznej zasobów Autorytetu. Funkcjonariusze pełniący służbę wartowniczą umieszczeni są w stróżówkach, punktach kontrolnych, recepcjach, sektorach biurowych i przy wejściach. Realizacja zadań z zakresu służby wartowniczej w poszczególnych miejscach kierowana jest przez dowódcę zmiany. Funkcjonariusze podlegają periodycznym transferom pomiędzy miejscami pełnienia służby wartowniczej, chyba że administracja bezpieczeństwa lub dowódca warty postanowi inaczej.
Logistyka garnizonowa (PO-130)
- Logistyka garnizonowa (PO-130) oznacza szereg obowiązków związanych z zaopatrywaniem i uzbrajaniem funkcjonariuszy SBA. Funkcjonariusze tego przydziału odpowiadają za dystrybucję wyposażenia, zarządzanie manifestami oraz umowami o zaopatrzenie, a także za utrzymywanie należytego stanu wyposażenia.
Węzeł bezpieczeństwa (PO-230)
- Węzeł bezpieczeństwa (PO-230) oznacza prowadzenie monitoringu wizyjnego ekspozytur. Funkcjonariusze tego przydziału monitorują sytuację w ekspozyturach celem wykrywania możliwych naruszeń bezpieczeństwa, kryzysów przechowalniczych oraz podejrzanej aktywności. Funkcjonariusze ci mogą nadto przekazywać informacje o nastałych incydentach rozkazy do pobliskich jednostek SBA, a także czynić użytek z systemów notyfikacyjnych ekspozytur.
Kontrola CSD (PO-235)
- Kontrola CSD (PO-235) oznacza szereg obowiązków związanych z kontrolą czynnych subiektów dyspozycyjnych. Funkcjonariusze tego przydziału odpowiadają za patrolowanie bloków z celami CSD, eskortowanie CSD między celami a przechowalniami, poszukiwanie kontrabandy w celach CSD i tłumienie zamieszek. Ponadto od funkcjonariuszy tych wymaga się przeciwdziałania wyrządzaniu krzywd fizycznych samym sobie przez CSD, do których kwalifikują się np. próby samobójcze czy udział w strajkach głodowych.
Przechowywanie niskiego ryzyka (PO-280)
- Przechowywanie niskiego ryzyka (PO-280) oznacza obowiązki patrolowe w sektorach przechowalniczych obiektów anomalnych, które nie stwarzają szczególnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ani nie przewiduje się prób ich ucieczek. Funkcjonariusze tego przydziału mają obowiązek ochrony elementów infrastruktury placówek znajdujących się pomiędzy komorami przechowalniczymi, a także weryfikowania tożsamości przemieszczających się nimi pracowników. Funkcjonariusze ci mogą również być dysponowani do sprawowania ochrony przy eksperymentach i przesłuchaniach.
Materiały niebezpieczne (PO-325)
- Materiały niebezpieczne (PO-325) oznacza działanie w otoczeniach szkodliwych ze względu na zagrożenie biologiczne, chemiczne lub promieniotwórcze. Funkcjonariusze tego przydziału wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt chemiczny, na który składa się m. in. samodzielny aparat oddechowy z niezależnym zapasem powietrza zintegrowany z hermetycznym kombinezonem. Funkcjonariusze tacy patrolują sektory, w których przechowuje się lub przetwarza substancje niebezpieczne, oraz zabezpieczają i kierują ewakuacją lokacji narażonych w razie ekspozycji na oddziaływanie takiej substancji.
Pozyskania (PO-400)
- Pozyskania (PO-400) oznaczają przetwarzanie nowych obiektów anomalnych. Funkcjonariusze tego przydziału zobowiązani są asystować przy wdrażaniu czynnościach przechowalniczych celem zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i utrzymywać gotowość do reagowania na próby ucieczki obiektu lub wywołania kryzysu przechowalniczego. Funkcjonariusze tacy zaopatrywani są w kalendarze transferów obiektów. Wymagana liczba funkcjonariuszy do zapewniania ochrony zależy od klasy i zagrożenia stwarzanego przez obiekt. Zespoły rezerwowe podczas przetwarzania mają za zadanie oczekiwać jego zakończenia w gotowości do wzięcia udziału w czynnościach ochronnych.
Przechowywanie wysokiego ryzyka (PO-430)
- Przechowywanie wysokiego ryzyka (PO-430) oznacza szereg krytycznych obowiązków w sektorach przechowalniczych, gdzie przechowywane są anomalie stwarzające szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa lub co do których przewiduje się, że będą usiłowały uciec. Funkcjonariusze tego przydziału mają za zadanie przeprowadzać rygorystyczną i drobiazgową identyfikację tożsamości oraz poświadczeń bezpieczeństwa pracowników wchodzących i wychodzących z wyżej opisanych sektorów. Funkcjonariusze tacy posiadają zazwyczaj bardzo długi staż służby, aczkolwiek dopuszcza się udział mniej doświadczonych funkcjonariuszy w tych czynnościach, jeżeli to konieczne. Funkcjonariusze PO-430 zobowiązani są rygorystycznie przestrzegać reżimu rotacji wartowniczych i podlegają nieprzerwanej ewalucji przez oficera dowodzącego. Niezdolność funkcjonariusza do wywiązywania się z nałożonych na niego obowiązków skutkuje natychmiastową zmianą przydziału.
» Siły Bezpieczeństwa Autorytetu — służba nadprogramowa «
Siły Bezpieczeństwa Autorytetu (SBA) wykorzystują służbę nadprogramową celem umożliwienia wolontariuszom (i nie tylko) udziału w operacjach MDS. Funkcjonariusze tacy otrzymują kalendarz opisujący ich zakresy obowiązków oraz zyskują możliwość przedłużenia okresu służby po zakończeniu poprzedniego okresu. Po zakończeniu pełnienia służby nadprogramowej funkcjonariusze zdają sprawozdanie i powracają do swoich nominalnych obowiązków.
Naszywka służby nadprogramowej wykorzystywana przez funkcjonariuszy SBA.
Opis: Służba nadprogramowa umożliwia funkcjonariuszom SBA udział w operacjach MDS. Nabór do niej jest ze strony kandydata obligatoryjny albo fakultatywny. Nowi funkcjonariusze nadprogramowi otrzymują zindywidualizowane kalendarze zawierające informacje wprowadzające, o procesie wdrożenia i o porach dyspozycji. W czasie pełnienia służby nadprogramowej funkcjonariusze znajdują się w stanie czynnej służby i wzbrania się im wnoszenia o zmianę przydziału, aż do wysłużenia przez nich wymaganej liczby godzin w ramach służby nadprogramowej.
Funkcjonariusz nadprogramowy podczas operacji odzyskania RPC-███.
Proces wdrożenia wiąże się z przejściem szeregu szczepień i badań lekarskich, na które składają się diagnostyka m.in. zdolności słyszenia, widzenia oraz pozostałych aspektów zdrowia fizycznego. Funkcjonariusze przechodzą następnie wymianę wyposażenia na zgodne ze standardami MDS. W ramach selekcji kandydatów funkcjonariusze przechodzą różnorodne testy fizyczne na rozkaz dowódców jednostek MDS; kandydaci niespełniający wymagań niezwłocznie powracają do pełnienia swoich nominalnych obowiązków. W przypadku pomyślnego przejścia wszystkich testów funkcjonariusze zostają skierowani do służby w MDS.
Funkcjonariusz nadprogramowy podczas nocnej operacji odzyskania.
Po skierowaniu funkcjonariusze przechodzą odprawę realizowaną przez oficerów dowodzących daną MDS. Po odprawie funkcjonariusze rozpoczynają czterotygodniowy okres przygotowawczy: jeden z podoficerów regularnie badał zdolność i morale wśród funkcjonariuszy, którzy natomiast głównie pełnią funkcje piechotne, uczestnicząc w wielkoskalowych operacjach militarnych lub przechowalniczych. Funkcjonariusze określonych przydziałów SBA mogą zostać wyznaczeni do pełnienia funkcji specjalistycznych w razie zaistnienia takiej potrzeby.
Pomyślne ukończenie służby nadprogramowej wiąże się z koniecznością przejścia przez funkcjonariusza pełnego, czyli siedmiomiesięcznego, okresu służby z następczą możliwością jego przedłużenia. Funkcjonariusze, którzy zakończyli służbę nadprogramową, przed zdaniem wyposażenia przechodzą odprawę kierowaną przez właściwego dowódcę MDS.
Po zwolnieniu ze służby funkcjonariusze skierowani zostają na trzydziestodniowy urlop. W tym czasie osoby te będą oceniane przez administrację pod względem jakości ich służby; pod uwagę bierze się również oświadczenia osób takich, jak oficerowie dowodzący. W zależności od jakości służby, którą pełnili, funkcjonariusze mogą uzyskać takie korzyści, jak podwyższenie wynagrodzenia, zyskanie prawa wyboru ekspozytury, w której chcieliby służyć, czy promocja na wyższy stopień lub stanowisko.
Po wyżej opisanym urlopie funkcjonariusze podlegają ponownemu wdrożeniu do pełnienia swoich nominalnych obowiązków, przechodzą dodatkowe szkolenia i jeśli tak zadecydowano, otrzymują odpowiednie korzyści za pełnienie służby nadprogramowej. Funkcjonariusze tacy zostają następnie przeniesieni do rezerwy i mogą podlegać mobilizacji do czynnej służby, jeśli zajdzie taka potrzeba.
FUNKCJONARIUSZE NADPROGRAMOWI, PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z PONIŻSZYM.
Cenzus ostatnio przedstawionych administratorom ekspozytur Autorytetu aplikacji wskazuje nagły wzrost zainteresowania służbą nadprogramową przez osoby nowo przyjęte do pracy w Autorytecie. Należy docenić gorliwość młodych wolontariuszy próbujących dokonać wkładu w zdolność operacyjną Autorytetu, lecz podkreślenia wymaga fakt, iż pełnienie służby nadprogramowej nie stanowi gwarancji szybszego awansu.
Celem zapobiegania nadmiernemu napływowi funkcjonariuszy nadprogramowych wymogi selekcyjne zostają zaostrzone. Sam proces selekcji natomiast nadzorowany będzie przez dowódców jednostek MDS oraz przez doradców. Funkcjonariusze zaciągnięci do służby nadprogramowej zobowiązani są okazać świadomość zawyżonego ryzyka tego, iż przyjdzie im wykonywać czynności operacyjne w okolicznościach niebezpiecznych lub wręcz wrogich. Służba nadprogramowa nie ma na celu wypełniania kadry rezerwowej ani obsadzania stanowisk niebojowych; jej naczelnym celem jest zapewnienie odpowiedniej liczby operatorów MDS biorących czynny udział w operacjach.
Ppłk Marcus P. Nilsson